ימים מיוחדים בפתח - עלון פרשת תזריע מצורע

דף הבית >  ימים מיוחדים בפתח - עלון פרשת תזריע מצורע

מה בעלון:

שיעור מיוחד של הרבנית אורה רבקה וינגורט

על דרישת אלוקים בהיריון ובלידה

ומתכון ישראלי לכבוד יום העצמאות

 

הזמנתם כבר קופון מוזל לכנס

ואת האפשרות להירשם לפני כולם?

מהרו – המלאי מוגבל!

לרכישת קופון – לחצו כאן

*

אנחנו בעיצומם של ימים מיוחדים,

זיכרון השואה והגבורה,

זיכרון חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה,

וישר אחריהם, כמו שרשרת שבלתי ניתנת לפירוק –

יום של עצמאות, תקומה וגאווה לאומית

כי גם כשמפרידות בינינו מחלוקות,

אלו הימים שמאחדים את כולנו.

ויהי רצון שהאחדות הזו תישמר בנו

לכל השנה כולה,

ושניקח משהו ממנה גם אל תוך הבית,

אל ראיית הטוב שבבני הבית

וויתור, אפילו זמני, על המחלוקות והפירוד.

*

מבצע הקופונים לכנס בעיצומו,

הכרטיסים המוזלים הולכים ואוזלים,

האם ידעת שברכישת קופון ניתנת לך האפשרות

להירשם לשיעורים ולסדנאות לפני כולם

ולהבטיח את מקומך?!...

לרכישת קופון מוזל ולהרשמה מוקדמת – לחצו כאן

 

חודש טוב!

ושבת שלום ומבורך

מכון בנין שלם

 
 לומדים יחד

קשיי הריון ודרישת אלוקים

הרבנית אורה רבקה וינגורט

אחרי שנים רבות של ציפייה ותפילה לזכות ולהיפקד קרה הנס המיוחל - רבקה הרתה. "ויעתר יצחק לה' לנוכח אשתו, כי עקרה היא, ויעתר לו ה', ותהר רבקה אשתו. ויתרוצצו הבנים בקרבה, ותאמר: אם כן, למה זה אנכי? ותלך לדרוש את ה'" (בראשית כה, כא-כב).

ואולם, כדרכם של ההריונות, ועוד מעבר לכך, הריונה הוא קשה מנשוא. עד כדי כך שרבקה אמנו מפטירה "למה זה אנכי מתאווה ומתפללת על הריון?" (רש"י שם).

ההריון הוא מפלאי הבריאה המדהימים ביותר, מן החוויות הנשיות המיוחדות במציאות, ויחד עם זאת, כל כך בקלות ניתן לבוא לידי מאיסה ויחס שלילי כלפיו, בעקבות הקשיים הפיזיים והרגשיים המתלווים אליו.

רבקה אמנו גם היא חוותה קשיים, והם אף הובילו אותה לרגע של אמירה – 'למה לי הריון?' אך היא לא נעצרה בזה. רבקה ידעה להפוך את המצוקה הפיזית-נפשית-רוחנית שהיא חוותה למצב של "דרישת אלוקים".

בקרב הפרשנים יש שני קווים מרכזיים להבנת דרישה זו. יש הרואים בה לשון לימוד, ולפי זה רצונה היה לדעת, להבין, ולתת משמעות לקשייה. ויש הרואים בדרישה זו לשון תפילה - רבקה קראה לה' מתוך מצוקתה, היא יצרה עמו קשר ממקומה הכאוב, וממילא הפכה את הניסיון ל"נס", מנוף רוחני. כך או כך, לשון התורה היא "לדרוש", ומשמעותה הפשוטה היא: לחפש, לבקש – ובהקשר שלנו – את ה'.

תקופה בעלת עוצמות

במהלך ההריון ניתן לשקוע בתשעה חדשים של תלונות, ואמנם – 'עד הלידה זה יעבור', אך עמה תחלוף גם תקופה בעלת עוצמות, שאיננו באים אתן במגע בחיי היום-יום, וחבל...

הדרך הראשונה לרומם תקופה זו היא להתפלל, לקרוא לה' מכל תחושה בה נמצאים – כאב, חרדה, חשש, וכמובן גם מתוך ההתרגשות, השמחה והציפייה. להפנות את החוויה כלפי מעלה, וממילא – להעלות אותה.

דרך נוספת היא, להתבונן ולהתעמק במשמעות הדברים. אם אני חשה קשיים, מה הם באים ללמד אותי? לְמה הם מכוונים אותי? מה החוויות הללו מחוללות בתוכי, ובמה השתניתי בעקבותיהן?

אם מתקשים למצוא תשובות ולהשיג בהירות כלשהי במצב המורכב והמסובך בו נתונים, כעין האנדרלמוסיה בקרבה של רבקה – אפשר גם לחפש כתובת מתאימה, לשאלות ולהתייעצות אצל אדם או אישה בעלי תובנות רוחניות גבוהות יותר.

ההתבוננות השנייה שכדאי לעשות היא בעצם ההריון. קודם כל, ביצור המופלא שנמצא בקרבי – למצוא את הדרך להתקשר אליו דרך הקשבה, דיבור, נשימות, דמיון וכד'. ומעבר לכך, במשמעות תקופת ההריון – להתעצם עם ההמתנה, הבנייה האיטית והסבלנות (אי אפשר לקצר תהליך תקין של הריון!).

זוהי גם תקופה, וזהו חלק מיופייה, שכולה אפופת סוד. עם כל הניסיונות לדעת מה בדיוק קורה בפנים, ועם כל היכולות הרפואיות בימינו – עדיין רב הנסתר על הנגלה. זה הזמן, אם כן, להתעצם עם המחוזות הסמויים של נפשנו-חיינו. מסתבר, שלא בכדי נשים הרות חולמות הרבה ובעוצמה רבה. העובר, שתחילתו ב"חלמון", מייצג גם את השלב ה"חלומי", שקודם למציאות (עפ"י רש"ר הירש בראשית כ, ג). ניתן להשתמש בזמן זה "לחלום", ובגדול.

או אז, עם הלידה של הוולד, אולי יוולד משהו חדש גם בתוכנו, ופן נוסף של מהותנו יצא לאור עולם.

 

שיעורה של הרבנית אורה רבקה וינגורט יתקיים בכנס בנין שלם.


לרכישת קופון מוזל ולהרשמה לפני כולם – לחצו כאן

 

 

מתכון השבוע

פלאפל גבינות

המרכיבים:

גבינת חמד 16% (או כל גבינה אחרת חצי-קשה)

גביע גבינה לבנה 5%

1/2 שקית פתיתי גבינה צהובה

2 כפות קמח

2 כפות פטרוזיליה קצוצה

2 כפות בצל ירוק קצוץ

2 שיני שום קצוצות

לתיבול: מלח, פלפל, (כמון אם אוהבים)

לציפוי:

1 ביצה

פרורי לחם

שמן לטיגון עמוק

אופן ההכנה:

מערבבים את כל מרכיבי הפלאפל יחד עד שהעיסה נוחה להכין ממנה כדורים (אם היא נוזלית מדי אפשר להוסיף קמח). מכינים כדורים בגודל הרצוי, טובלים בביצה ולאחר מכן בפירורי לחם, ומטגנים בשמן עמוק עד שהכדורים משחימים. מוציאים לנייר סופג.

מומלץ להגיש ליד סלט קצוץ דק.

בתאבון!