איך עושים את הבית שלנו שמח?

הרב ליאור אנגלמן

דף הבית >  מאמרים בזוגיות >  איך עושים את הבית שלנו שמח?

איך עושים את הבית שלנו שמח?
(נערך מתוך שיעור של הרב ליאור אנגלמן בכנס בנין שלם האחרון, למנוי מוזל ולצפיה בשיעור -לחצו כאן)

כולנו רוצים מאוד להיות שמחים באופן קבוע, שיטתי, לא בתנודות של פעם שמחה ופעם ירידה. בדורות הקודמים היתה תודעה ש"אדם לעמל יולד", עמלים וחיים את החיים. כיום אדם עסוק כל הזמן בשאלה איך להיות שמח, אנחנו במרדף אחרי האושר. אבל ככל שאנחנו רודפים יותר אחרי השמחה - היא פחות מגיעה, אנחנו מרגישים חסרים. פעם שאלו את הרב אבינר שליט"א מהו סוד האושר, והרב ענה: האושר הוא פרס ניחומים לאנשים שהפסיקו לחפש אותו. כי שמחה, בדומה לכבוד, מגיעה אל מי שמפסיק את המרדף המטורף אחריה, ומתחיל לחיות את חייו במלאות.
השמחה היא גם הציפיה שלנו, בה"א הידיעה, מחיי המשפחה שלנו. אנשים מתחתנים בכדי להיות מאושרים ביחד, החלום הוא בית, ילדים, משפחה שמחה. ולפעמים, דווקא בגלל הציפייה החזקה והמרדף להיות שמחים בבית, השמחה מתנפצת לנו... אז איך בכל זאת יהיה לנו בית שמח?
הגמרא הידועה בפסחים אומרת שחייב אדם לשמח את בני ביתו ברגל, ומשמח כל אחד במה שמתאים לו. לכאורה, נשים וילדים לא מחוייבים לשמוח ברגל, זו מצווה המוטלת על האדם עצמו. וכאן מתגלה לנו סוד האושר: איך האדם יהיה שמח? על ידי זה שישמח את בני ביתו. כי מי שמשמח - שמח. באופן פרדוקסלי, דווקא כשאנחנו עסוקים בשאלת השמחה של השני, ורוצים לתת לו את מה שהכי ישמח אותו - זה מה שהכי משמח אותנו. כשאנחנו יוצאים מעצמנו ומביאים שמחה לאחר, הבית כולו נעשה שמח. זו השאלה המרכזית שאמורה לאתגר אותנו בבית ובזוגיות: איך אוכל לגרום לאושרך? ולא לשבת עם סטופר כי הבטיחו לנו שגם אנחנו נהיה מאושרים מזה, אלא לשמח את השני באמת, לשים את הפוקוס על מילוי צרכיו, חיוך, נתינה, מילים טובות, והרבה שמחה.