חקר הנישואין המאושרים

הרב שלמה אבינר

דף הבית >  מאמרים בזוגיות >  חקר הנישואין המאושרים


כתיבה: נעמה אבידן

לפני כמה שנים, הייתה בארצות-הברית קבוצת מתמטיקאים, שהחליטה שנישואין זה עניין רציני ואי אפשר להשאיר את הנושא הנכבד הזה ליועצי נישואין וסדנאות בתקשורת, צריך משהו רציני, מדעי, מתמטי.
הם ערכו רשימה ובה כתבו את כל אמות המידה המציינות קשרים בין בני זוג. הם קטלגו, פענחו וסידרו אותם, עד מהרה הם הגיעו למסקנה, שישנם תנאים האחראיים לנישואין מאושרים. 80% מהזוגות שאינם עומדים בתנאים אלה - יתגרשו, ואכן 80% התגרשו. אחוזי חיזוי גבוהים כאלו בפסיכולוגיה שימושית, הם על גבול נס. ומה היו אמות המידה שקבעו אותם מתמטיקאים? הם אמרו שהגורם לגירושין איננו תוכן חילוקי הדעות בין בני הזוג, אלא צורת חלוקי הדעות. הקריטריון לנישואים מאושרים איננו על מה מתווכחים, אלא איך מתווכחים.
יש זוגות שמתווכחים על נושאים מאד מהותיים, ומתמודדים עם חילוקי דעות מאד חמורים. אבל הם יודעים לדבר. ויש זוגות שהם דומים זה לזו, כמעט ולא מתמודדים עם קשיים, אבל הם לא יודעים לדבר, הם לא יודעים להקשיב, הם מבטאים חוסר סבלנות, הם מבטאים חוסר הקשבה. וכאשר לא יודעים כיצד לדבר, הנישואין מתפוצצים.

שיחה זוגית
אדם צריך ללמוד כיצד לדבר, למנוע מצבים של תקשורת לא נוחה בין איש לאשתו, למנוע תקשורת קשה ופוגעת. ההמלצה שלי היא לקיים שיחה יומית בת עשרים דקות- חצי שעה. מכבים את הטלפון, מכבים את הפלאפון, מכבים את האיתורית, את האינטרנט, את הפעמון, את הילדים, מכבים את הכול ומדברים.
פותחים בדבר טוב שאין עליו מחלוקות, "טוב שאמרת..." "יפה שעשית...". את השיחה גם מסיימים בדבר טוב ובין לבין מעלים עניינים מורכבים וקשים יותר, "אמרת לי ככה ונפגעתי, היית צריכ/ה לומר לי אחרת" . החלק הזה של השיחה הוא חלק קשה מאוד, אבל יש לזכור להתחיל ולסיים בטוב, זאת השיחה היומית – את ההמלצה הזו תוכלו לקבל תמורת תשלום מכובד, גם מיועצי נישואין.

חילוקי דעות וחילוקי לבבות
בני הזוג יכולים לא להסכים זה עם זו, לא להבין זו את זה אבל עליהם להישאר חברים.
בני הזוג שונים מאוד בחינוך שקיבלו, באופי, בשאיפות, ברצונות, בהרגשות – אפשר לדון ולהתווכח כמעט על כל דבר.
זה ממש נפלא – החיים מעניינים. כל פעם שאחד מבני הזוג חושב כך, השני יחשוב אחרת. התנגשות הדעות יכולה להיות מפרה ולמלא את חיינו עניין.
גם ילדינו, ככל שגדלים, הולכים ומתעניינים באלו הוויכוחים. הם גאים בנו ואנו גאים בהם. הם בעצם גילו את הסוד: חילוקי דעות – כן, חילוקי לבבות – לא. מאז שהתחתנו אנחנו כמו אדם אחד, כשמתווכחים זה כמו אדם המתלבט בתוך עצמו.