טיפים לשיחה זוגית

מתי וכמה: אחת לשבוע בזמן קבוע של שעה עד שעה וחצי, שבה רק שניכם יושבים ומשוחחים. בלי ילדים ובלי חברים. שבו במקום נעים, הכינו כיבוד מפנק ומשמח, והיו פנויים מכל מטלה.

למי זה מתאים: השיחה הזוגית מתאימה, נכונה ונצרכת לכל זוג, כולל זוגות שבהם אחד מבני הזוג נמצא הרבה מחוץ לבית. אין זוג שזה מאוחר מדי בשבילו, בדור שלנו צריך לדבר.

מטרת השיחה: להכיר טוב יותר מה מניע את בן/בת הזוג, מה בראשו, מה בנפשו, מה חוסם. שיתוף הדדי, ליבון עניינים ערכיים ומהותיים של הבית. השיחה אינה נועדה לשכנוע השני, אלא להבנה.

התוצאה: היכרות. אתם מרגישים חשובים זה לזה, יש לכם אוזן קשבת.

חשיבות קביעת הזמן: לא מומלץ להזיז ולדחות את השיחה, אלא במקרים יוצאי דופן. כך נבנה יחס נפשי לכך שהזוגיות היא במקום הראשון. את הדברים הרציניים בחיים אנחנו לא משאירים לחסדי הספונטניות.

על מה מדברים: ישנם הנושאים החיוביים: ההשקעה בילדים, הקשר עם הקהילה, חלוקת הזמן שלנו בין הבית לעבודה, שבת, רמה תורנית של הבית, ועוד. מוסיפים מילים טובות שמחזקות ומעודדות. את הנושאים הטעונים כדאי להציג באופן נייטרלי, אם למשל יש בבית לחץ לפני שבת, מכינים יחד לו"ז להתארגנות לשבת. אם יש לכלוך, בודקים יחד את הסטנדרטים של הניקיון בבית.

סגנון הדיבור: התעניינות והקשבה, לשאול שאלות של הבנה: מה הרגשת, איך היה לך מול זה, ספר/י לי עוד על כך. ההקשבה יכולה להתרחש גם בלי מילים, באמצעות המוח המבין והלב המרגיש. מתבוננים בפניו של המדבר, מישירים מבט רך, נינוחות, קשר עין. הדברים שלך חשובים לי, ומכאן – גם את/ה חשוב/ה לי.

ואם בן/בת הזוג לא מוכנים לשתף פעולה: הדדיות אינה סימטריה. המטרה היא לא לדבר את אותה כמות מילים, אלא ליצור יחס של היכרות והבנה. התחילו בצורה נינוחה ולא מאיימת, בבית קפה או בצעידה משותפת. ספרו עד כמה השיחה חשובה לכם, נעימה, מקדמת, מחכימה. שלבו מחמאות וצרו אווירה טובה ושמחה.

בהצלחה.