יום שישי ואין לי זמן!!

יעל זלץ

דף הבית >  מאמרים בזוגיות >  יום שישי ואין לי זמן!!

אחד האתגרים שלא עוזבים אותנו לרגע הוא האתגר להיות בזמן. כל דבר שאנחנו צריכות לבצע אמור להתבצע במסגרת ידועה של זמן, ואם אני עומדת בזמנים – אני בסדר, יש לי תחושת הלימה וזרימה. כשאני לא עומדת בלוח הזמנים – פורצים וויכוחים, האשמות, כעסים, אנחנו נגררות לבזבוז כסף, הוצאת אנרגיה מיותרת, אי נעימויות ולפעמים אף יותר מזה.

ההתמודדות עם ההכנות לקראת שבת מורכבות ומצריכות תכנון, במיוחד כאשר שעת הדלקת הנרות מוקדמת כל כך... כדי להקל על המעמסה, ולהקל על הרגשות הטעונים סביב שעת הדלקת נרות והמתח הכרוך בלוח הזמנים הצפוף, אני מציעה קו חשיבה שימושי, שישנה במהרה את הגישה שלך לאוסף המטלות של ערב שבת.

מה צריך להיות בזמן לקראת שבת?

בית מסודר, כולם לבושים בגדי שבת, אוכל. בואי נפרק אחד לאחד את מרכיבי ההכנה הללו ונראה היכן אנחנו נתקעות ומה תוקע אותנו שם? עלינו לפרק את "גוש" המטלות לרשימת מטלות, ולפרק כל מטלה לפרטים. לבחון כל מטלה לפרטים ולבחון מהו הקושי המרכזי שדורש ממך מאמץ מיוחד. עבור משפחה אחת הבישול היא מלאכה קלה ופשוטה למעט מלאכת האפייה. במשפחה אחרת עיקר הקושי הוא בארגון הבגדים, ואם המשפחה תמקד מהו בדיוק הקושי, יתגלה שהקושי המרכזי נעוץ בגיהוץ בגדי השבת.

ניקח לדוגמה את מלאכת הבישול:

האוכל לשבת הוא מסורתי. יש שלוש סעודות, דגים, עוף, מרק, חמין. פשטידות, סלטים, חלות. עוגות, קינוחים, תוספות. נשנושים, ארוחה ליום שישי, מלווה מלכה. מצד אחד – הכול קבוע וידוע. מצד שני – זה הרבה, וגם רוצים לגוון. אז בואי נראה איפה את נתקעת: מה לוקח לך הכי הרבה זמן? מה נשאר לרגע האחרון? בגלל מה לא התחלת? כי לא היו מוצרי יסוד בבית? כי מישהו צריך ללכת לקנות ולא היה מי שילך? כי הסירים היו מלוכלכים והיה צורך להכין את המטבח לפני שבכלל אפשר להתחיל? שהיית עייפה נורא ולא יכולת לעמוד עוד על הרגליים? שהתלבטת מה להכין ועד שהחלטת כבר היה מאוחר מידיי? שחשבת שזה לוקח שתי דקות והתברר זה לוקח שעתיים?

בררי עם עצמך מהי הנקודה המרכזית שבה את 'נתקעת', והתמודדי עם הנקודה הזו.

הדרך לפתור את הבעיות אינה להתמודד עם כל הבעיה ככלל [הבגדים, הבישול, הסדר], אלא עם החלק הכי תוקע שלה: מתוך אוכל, סדר בבית ובגדים – הכי תוקע זה בגדים. הבעיה אינה מי ילביש את הילדים וגם לא מגהצים אצלנו. הבעיה היא שיש ערמות של כביסה.

האם הבעיה נעוצה בכביסה המלוכלכת? לא, אין בעיה עם  הכביסה מלוכלכת ולא עם בגדים בכל הבית – הבעיה היא רק כביסה שצריך לקפל לארון. הו! אז בואי נמצא דרך לטפל בכביסה שצריכה להגיע לארון וכבר הבית יותר מסודר וקל יותר למצוא בגדים לילדים!!


בית מסודר – מה מבולגן לך מאד בערב שבת ובגלל זה דברים מתעכבים? האם מעייף אותך מאד לשטוף את הבית או לנקות אותו ואת לא מגיעה למשימות הללו? מי יכול לעזור? האם יש בלגן של כל השבוע שמצטבר? מה בעיקר מצטבר? כלים? כביסה? ניירת?

כולם לבושים – יש ערימות כביסה ולא מוצאים בגדים? בגדי השבת אינם מגוהצים? צריך לרחוץ את הילדים וגם להלביש וגם לסרק וזה לוקח הרבה זמן? מי יכול לעזור? מה אפשר לעשות ביום חמישי? איך אפשר לארגן בגדים מראש? מה ניתן לשנות בטיפול בכביסה כדי שזו לא תצטבר בערימות?

התהליך הזה מתואר בתרשים הזרימה שלפנייך – מלאי שם את ציוני הדרך שלך.

הנה, ברוך ה', היינו בזמן. איזו הקלה!