מהומות בהר הבית

נעמה אבידן

דף הבית >  מאמרים בזוגיות >  מהומות בהר הבית

מאורעות החודשים האחרונים מחרידות. רציחות אכזריות שהתחילו בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים, דריסת התינוקת בתחנת הרכבת בירושלים, התפרעויות, זריקות אבנים, שוטרים נפצעים, יהודה גליק נורה במרכז ירושלים והטבח האכזרי בבית הכנסת בהר נוף. הר הבית נסגר למתפללים, נפתח למבקרים וחוזר חלילה.

הרוצחים מצולמים על רקע הר הבית, הר הבית הוא מרכז ההתרחשות. ככל שהשייכות להר הבית עולה בקרב ישראלים- כך מתקוממים הפלשתינאים ודורשים בעלות מלאה על ההר. הר המוריה נקרא בפי כל "הר הבית". הבית. שמו לא נטמע בפיות עם ישראל כהר המקדש, או הר המוריה, בפי כל, ההר בו המקדש שכן מכונה "הר הבית".

בית המקדש והבית הישראלי קשורים זה לזה בקשרים עמוקים. כאשר משמחים חתן וכלה בחתונתם, חז"ל רואים במשמחים את בוני ירושלים. וכך נאמר בגמרא: "רב נחמן בר יצחק אמר: כל המשמח חתן וכלה כאילו בנה אחת מחורבות ירושלים" (ברכות ו ע"ב). וכאשר בני זוג מתגרשים, חז"ל כותבים כי המזבח מזיל דמעות.

כל בית ובית מישראל הוא מקום להשראת השכינה, מעין מקדש מעט, ובכל בית שמוקם נוספת שכינה בעולם. בלי להתייחס לשאלה האם נכון או אסור לעלות כרגע להר הבית, האם סביר שיהודים אינם יכולים להתפלל בהר הבית בעוד שערבים משחקים עליו כדורגל, אין ספק שחיזוק הבתים בישראל וביסוס הזוגיות – בונה את ירושלים. זאת מלחמה בכלים מתוחכמים, אפשר לבנות את ירושלים מבפנים, לבנות את ירושלים הגשמית באמצעות בניית הבתים בישראל.

אנחנו בונים חורבה מחורבות ירושלים כאשר אנחנו משמחים חתן וכלה,
אנחנו בונים עוד ועוד חצרות בירושלים כאשר אנחנו מסתכלים על בן / בת הזוג בעין טובה, מפרגנים ואוהבים.

אנחנו בונים עוד מרפסת בירושלים באמצעות אמון, טהרה ומילה טובה.

אנחנו מחזקים את יסודותיו של הר הבית באמצעות שיחה זוגית גלויה.

היכולת לבנות את ירושלים או לגרום למזבח להזיל דמעות נמצאת ממש פה, בתוך הבית שלנו. לבנייה הזו לא נדרשים טרקטורים ומהנדסים, הבנייה הזו לא מרעישה או מלכלכת, בית המקדש נבנה קמעה קמעה מתוך הלבבות שלנו, בתוך הבתים שלנו ורק אחר כך בידיים, הבית הקדוש יוצק את יסודותיו בין הסלון והמטבח הביתי ומשם מתעצם וגדל לבית שעל הר הבית.

כשהתעוררתי בבוקר שאחרי הרצח הנורא בהר נוף, ציפיתי לשמוע בחדשות שהרסו למחבלים את הבית, אבל בחדשות הודיעו שהרסו את הבית של המחבל שרצח לפני חודש. מלבד הלוחמה המעשית של אנשי כוחות הביטחון, יש לנו יכולת לבנות בתים של ברכה. להילחם באמצעות בניית הבתים שלנו. צעד קטן בבית פנימה, יוצר מהומת שמחה בהר הבית. השקעה בזוגיות, העמקת ההורות ובניית הבית הפרטי, בונות את הבית הלאומי. זאת מלחמה שקטה אבל אמתית ועמוקה.

בתפילה לימים טובים מאלה

צוות מכון בניין שלם