"הבית עובר לאטמוספירה אחרת"

מערכת בנין שלם

דף הבית >  מאמרים בזוגיות >  "הבית עובר לאטמוספירה אחרת"

הישר מחנות התכשיטים ברעננה

רותי פלדמן מרעננה, נשואה 32 שנים, אימא לילדים וסבתא לשני נכדים, היא אחת מארבעים וחמש לומדות קורס הדרכת הכלות, שהתקיים השנה בבנין שלם. "זה היה ממש שינוי של אמצע החיים", היא מתארת.

איך הגעת אליו?

"אני מנהלת חנות תכשיטים, ומטבע הדברים מגיעים אלינו לחנות הרבה חתנים וכלות. כשהבת שלי עמדה בעצמה להתחתן, ראיתי את הפרסום והחלטתי להירשם. אני עוסקת הרבה שנים בתמיכה באחרים בנושאי המשפחה אבל מעולם לא הגעתי לנושא של ההדרכה לפני החתונה, ופתאום הוא נגע לי ללב. בגלל שאני פוגשת הרבה חתנים וכלות הנושא משך אותי".

רותי מתארת את מגוון גילאי הנשים שהגיעו לקורס, צעירות ומבוגרות, מערים ומיישובים, "נוצרו חיבורים חדשים". מלבד החתנים והכלות מהחנות, הקורס תרם גם לזוגיות שלה עצמה. "אחת התובנות המשמעותיות עבורי מהקורס היא השיתוף בזוגיות. למדתי עד כמה חשובה השיחה הזוגית, והעברתי את המידע גם הלאה. יש לי בן שהוא רופא בצבא, ואשתו נמצאת הרבה בבית לבד, וכשדיברתי איתה על חשיבות השיתוף, זה תרם גם להם".

חוט ההמשכיות של עם ישראל

לא רבים יודעים, אבל מכון בנין שלם החל את דרכו לפני 25 שנה, כשתחום העיסוק המרכזי הוא הדרכת כלות. "לא היו הרבה מדריכות כלות בזמנו", מספרת הרבנית דנה תירוש, העומדת בראש בנין שלם. "כלות חיפשו לא רק את ההלכות שאפשר ללמוד גם מספר, אלא ממש הדרכה זוגית משמעותית. לכן פתחנו קורס להכשרת מדריכות שיתנו מענה רחב לכלות". בכל שנה נפתחו כמה קורסים במקביל, ואגב, גם הכנס שאתן נמצאות בו היום החל את דרכו בפעם הראשונה כהשתלמות קיץ לכל מדריכות הכלות שלמדו באותה שנה במכון. "היו לנו בשנה ההיא ארבעה קורסים למדריכות, ופרסמנו את ההשתלמות עבור המשתתפות. נרשמו 240 נשים, ובפועל הגיעו 860 נשים, כך שאפשר לומר שגם הכנס הוא תולדה של קורס הדרכת כלות".

מה לומדים בהדרכה שלא לומדים בספרי ההלכה?

"כשרוצים לראות איך עושים שבת – מתארחים אצל משפחה", מתארת הרבנית דנה, "כך לומדים מעבר לידע, דרך החוויה. אולם הנושא של זוגיות וטהרה הוא נושא מוצנע. במשפחה נורמלית, הילדים לא יודעים מתי זמני הטהרה. כך שלמעשה, המפגש הראשון שיש לכלה עם טהרת המשפחה הוא דרך המדריכה שלה, ופתאום הכלה מבינה שיש הרבה דברים שהיא לא יודעת. האתגר בהדרכה הוא שהכלה תתחבר ותאהב את טהרת המשפחה. למעשה, דרך הדרכת הכלות עוברים חוטי ההמשכיות של עם ישראל, ובעיקר חוט הטהרה. הכוח של עם ישראל עובר דרך שמירת הטהרה, הנאמנות וקדושת הזוגיות".

"המדריכות נותנות מעצמן המון", מתארת הרבנית דנה. "קשר אישי, הרגשה ואווירה טובה. במפגשים יש ידע, חוויה, התרגשות, רצון, כל הרבדים של הנפש והתודעה".

מה מיוחד דווקא בקורס של בנין שלם?

"בקורס ישנו שילוב של עומק ודקדוק בהלכה, יחד עם אווירה טובה ורמה מקצועית גבוהה. השנה הוספנו לקורס גם מפגשים זוגיים של המדריכות יחד עם הבעלים שלהן, מתוך הבנה שיש להעשיר גם את הזוגיות של המדריכות עצמן".

 

 

להיות שוב כלה

"נשים רבות שפגשתי מרגישות צורך לחזור שוב על הלימוד שלמדו ככלות לפני החתונה", אומרת הרבנית דנה, "כי היו דברים שנשכחו, או לא הובנו נכון. יש תהליכים שהן לא עברו ככלות, וכעת הגיע הזמן שיתרחשו. נשים מרגישות שהקורס מרענן להן את חיי המשפחה. כל הנשים בקורס תיארו שהן מרגישות איך הבית שלהן נמצא באטמוספירה אחרת, של קדושה, שמחה וטהרה. הקורס ממש מחיה נפשות, מחיה זוגות ומחיה משפחות".

הרבנית דנה מוסיפה סיפור מעניין: "לפני עשרים וחמש שנה הגיעה אישה אל הרב מרדכי אליהו זצ"ל. היא היתה בהיריון שני, והרופאים אמרו שהיא תצטרך ללדת בניתוח, כמו בהיריון הראשון. היא פחדה מאוד, ורצתה לידה רגילה. היא הלכה לרב אליהו ושאלה מה לעשות. הרב אמר לה לעסוק כל זמן ההיריון בטהרת המשפחה, כלומר ללמד כלות, ובנוסף לעשות הפרשת חלה. היא סיכמה עם מאפיית אנג'ל שתגיע אליהם בכל יום לברך על הפרשת החלה שם, ולימדה מספר כלות במהלך ההיריון. לפני הלידה נקבע לה תור לרופא. היא הגיעה שוב לרב אליהו ושטחה את פחדיה. הרב שאל אם היא לימדה כלות ועשתה הפרשת חלה, והיא ענתה שכן. 'אז אין לך מה לפחד', הוא ענה. כשהיא הגיעה אל הרופא, שאלו אותה למה היא הגיעה, כי הכל בסדר...".

"ובכלל", הרבנית דנה חושפת סוד מקצועי, "הרב אליהו אמר לנו פעם שמי שעוסקת בהדרכת כלות, מתקיים בה המאמר 'כל המבקש על חברו נענה תחילה'. כי כשאת מדריכה כלה, את מלמדת אותה לבנות את הבית שלה כך שיהיה לה טוב, את מבקשת עבורה, את בהתכווננות שהזוגיות שלה תהיה טובה, שהם יזכו לבית של טהרה ושמחה. ובעזרת ה', זה חל גם עליך".

רגישות, רגישות, רגישות

בין הנושאים בקורס אפשר למצוא את הרבנית קתי מנדלביץ עם העצמה אישית וזוגית, את הרב אוהד תירוש על התמודדות עם מצבי ריחוק בזוגיות, הרבנית דנה תירוש על אתגרים בזוגיות ועל איך בונים הדרכה טובה, אסתי ארנד על המפגש הראשון עם הכלה, הרבנית אסתר לבנון על כל נושא הטהרה, הפסיכותרפיסט עמיר דנה עם הדרכות ותרגול לבניית תקשורת זוגית טובה, אורנית פיג'ו על הקשר של הזוג הצעיר עם משפחות המוצא, הרבנית נעמי שפירא על קדושת חיי האישות, ועוד מרצים ומרצות נוספים.

אחת המרצות בקורס היא אופירה הכהן קרנר, פסיכותרפיסטית המתמחה בטיפול בטראומה ובפוסט-טראומה, שנותנת למדריכות הכלות כלים לזיהוי כלות שנפגעו בעבר. "הנושא הזה רגיש ונחוץ כל כך", היא אומרת, "ולכן חשוב שהמדריכה תהיה רגישה מאוד". אופירה מלמדת את מדריכות הכלות כיצד לזהות כלה שעברה פגיעה, ובאיזה גורמים מקצועיים להיעזר.

 

מדברות מהשטח

על מנת לחבר את המדריכות אל השטח, אחד השיעורים בקורס הוא פאנל של מדריכות ותיקות ומנוסות, שמשתפות מניסיונן.

כיצד התחלתן להדריך? אני שואלת את שלושת המדריכות המשתתפות בפאנל: נגה משען, מיכל קורניץ ושפרה רז.

"הגיעה אלי בקשה דחופה ללמד ולכן קפצתי למים", מתארת נגה, ואילו שפרה ומיכל מתארות כיצד הלימוד היה בתחילה רק עבורן, ולאחר מכן כשהגיעו פניות, הן החלו ללמד. 

איך מתאימים את הלימוד לכלות השונות?

"ההיכרות עם הכלה חשובה מאוד בעיניי להתאמת אופי הלימוד", אומרת נגה. "הגיעה אליי בעבר כלה, שכבר בפגישה הראשונה היה לי ברור שמערכת היחסים שלה עם החתן לא תקינה. דיברתי איתה הרבה על מה זה בית וזוגיות, ובהמשך היא הודיעה לי שהאירוסין התבטלו, מה שהיה צעד הכרחי בעיני".

גם מיכל מתארת כלה שהגיעה אליה ודיני ההרחקות הפריעו לה מאוד, מצד הפמיניזם. "כשיש התנגדויות אני הולכת אל הלב. אני שואלת את הכלה 'מה מפריע לך כאן?', 'מה לא מתיישב לך?', ומכאן מתפתח שיח עמוק יותר שהולך אל הכלה פנימה, ולא החוצה".

ואילו שפרה סוברת שכשיש לכלה קושי לקבל את עניין הבדיקות וההלכות, הנושא המרכזי פה הוא להאהיב את הכלה ואת גופה על עצמה. "זה נושא מרכזי שעולה עם המון כלות, וכבר במפגש הראשון אני מציעה לכלה להיות מודעת אליו ולעשות איתו עבודה, מפני שהקשר עם החתן תלוי גם בזה".

איזו מתנה היית רוצה לתת, כמדריכה ותיקה, לכל כלה ובעצם לכל אישה נשואה?

שפרה: "סבלנות. בניית זוגיות, על כל רבדיה, היא תהליך שלוקח זמן, עם עליות ומורדות – דרכם אנחנו נבנים".

מיכל: "חיבור לטהרה.  בעיניי טהרת המשפחה זו עבודת ה' הכי אמיתית של הכלה. והכי חשוב: אם יש קשיים – לא להישאר איתם לבד, אלא לדעת להיעזר ולהתייעץ עם המדריכה או עם אנשי מקצוע מתאימים".

נגה: "החופש לחלום. כי אין תסריט אחיד לחיי נישואין, אלא אתם יוצרים את החיים שלכם. כל זוג בונה את הזוגיות שלו, בלי השוואות. פשוט לחלום את הסיפור שלכם".