ההזדמנות החינוכית שלכם

מערכת

דף הבית >  מאמרים בחינוך >  ההזדמנות החינוכית שלכם


אמנם הדי המלחמה ואווירת ההתגייסות הכללית הסיטו את תשומת הלב, אבל בשביל הילדים שלנו – החופש עדיין כאן. רוב הקייטנות נגמרו, והאחריות לתקופה המשמעותית הזאת – עלינו. אז מה עושים בחופש?

החופש הגדול דורש מההורים התגייסות לא קלה. אבל רגע לפני שהוא נגמר, כדאי להתחדש ולהביט על החופש במבט מרענן: למעשה, על פי התורה, האב והאם היו אמורים לחנך את ילדיהם כל העת: "ושננתם לבניך ודיברת בם, בשבתך בביתך, ובלכתך בדרך", "ותתן לחם לביתה וחוק לנערותיה".

התורה חשבה שאנחנו, זוג הורים פשוטים, עם מידת סבלנות סבירה - יכולים לחנך את ילדינו, בכוחות עצמנו - בהחלט מהפכני! עיקר מצוות החינוך מוטלת על האב ("משה, תלמד קצת עם הילד...") ובשונה מהמקובל לחשוב, האחריות על חינוך הילדים אינה מוטלת על כתפי המורים והרבנים. אולם בגמרא מופיעה תקנתו של ר' יהושע בן גמלא, בדבר הקמת מוסדות חינוך למי שאין לו אב שילמדו תורה. ברוך ה', זמנים השתנו וכיום בתי הספר ותלמודי התורה פתוחים, וכל ילד וילדה זוכים לחינוך, ולהורים מנוחה ושמחה.

המציאות הטבעית ביותר

כשמביטים לחופש הגדול בעיניים, אל לנו לחשוב: "איזה סיוט, מתי כבר תיגמר החופשה הזאת? ומה אני אמורה לעשות עם הילדים שמתרוצצים לי מתחת לרגלים? שוב פעם להשתרך בשרב בגן החיות? שוב בריכה ומתנפחים?".
הורים המחנכים את ילדיהם – זאת מציאות טבעית! החופש הגדול הוא הזדמנות חינוכית, שמבחינה עקרונית אמורה להיות המציאות הטבעית.

אז מה נעשה בחופש הגדול?

עיקר העיקרים הוא להיות עם הילדים. פשוט להיות. לא צריך לנסוע לספארי ולא להתגלש במגלשות מים, אם כי זה די נחמד... עיקר העיקרים הוא להיות עם הילדים. פנויים אליהם, קשובים אליהם, מדברים איתם, צוחקים איתם ומשחקים ביחד, בנחת ובכיף.
זאת תוכנית קיץ כל כך זולה וכל כך יקרה ללב!

עד לירח ובחזרה

זה הזמן לשבת ולתכנן את השבועות שנותרו עד סוף החופש. לתכנן אין משמעו רק לכתוב מתי נוסעים לסבתא ומתי לים, לתכנן את החופש הוא גם לכתוב טבלה ובה לסמן מתי אבא או אימא לומדים עם הילדים. אפשר לקבוע כל יום פרק זמן בו הילדים הולכים ללמוד עם אבא בבית הכנסת וחוזרים וצ'ופר בידם. לתכנן את הקיץ אפשר גם באמצעות "פגישה זוגית", בה ההורים כותבים מה הם רוצים לחזק בכל ילד. אם למשל אם אתם שואפים לחזק את הקשרים בין ילדיכם, זה הזמן להעמיד את הנושא לנגד עיניכם ולהאיר ולשבח כל נצנוץ של אכפתיות ואהבה בין האחים.

החופש הגדול היא הזדמנות להשקיע זמן איכות משפחתי, במקום לומר: "קחו לכם משחק ושבו לשחק קצת", אפשר לשאול: "מי רוצה לשחק איתי במשחק הזיכרון?" החופש הגדול הוא זמן מצוין לתורנות מטבח כיפית – אפשר להזמין ילד ולהכין איתו ביחד את ארוחת הצהריים, לקלוף ביחד תפוחי אדמה, לחתוך סלט ובעיקר לדבר עם אימא בין הכיור לכיריים.
והכי חשוב - לא לשכוח את עצמכם. בתוך כל מסע הקיץ הארוך, הקדישו זמן זוגי משלכם, ותיהנו גם אתם מהחופש.
החופש הגדול זה הזמן לתת לילד הרגשה שהוא בשבילכם הכל. שאתם אוהבים אותו עד הירח וגם בחזרה.

אז שיהיה חופש... גדול!

רוצים שהשנה שלכם, עם ילדיכם, תיראה אחרת? אתם מוזמנים להצטרף לתכניות הלימודים שלנו בנושאי זוגיות, חינוך, מתבגרים, רווקות, העצמה אישית ועוד. לצפיה בתכניות הקורסים - לחצו כאן