קורס הכנה להורים

גב' רחל ארבוס

דף הבית >  מאמרים בחינוך >  קורס הכנה להורים

לכבוד פתיחת שנת הלימודים

חמודי התכוננת למבחן??

שימו לב לתופעה מוזרה: בית הספר מיועד לילדים, הם אלה שצריכים ללמוד ולהתחנך וממילא הם אלה שצריכים למלא את התחייבויותיהם הלימודיות. וראו זה פלא – עול הלימודים מונח על כתפי ההורים. ההורים 'רודפים' אחרי הילד שילמד, שיסדר כבר את הילקוט למחר ובבקשה שיגיע בזמן לכיתה...
בוודאי כבר פגשתם הורים שמבטיחים לילד מתנות מסוגים שונים אם רק יעשה להם טובה וילמד, ומן הצד השני, ילדים שרוצים להרגיז ולפגוע בהורים, פשוט לא לומדים, ובכך הם 'מענישים' את ההורים.
הציונים הפכו עבור ההורים לכרטיס הכניסה של ילדם לעולם. ככל שהילד מצטיין יותר בבית הספר, הוא זוכה להערכה ולאהבה רבה יותר מצד הוריו. הצלחה בלימודים, חשובה מאוד להורים וזאת הסיבה שהורים מוכנים לשלם כל מחיר ובלבד הילד יצליח. הם לוחצים ומאיימים, מפצירים או מבטיחים פרסים, ונושאים את העול הלימודי על גבם.
ההורים חוזרים ומזכירים לילד להכין שיעורים, להשלים את החומר, להתכונן למבחן, לכתוב בצורה מסודרת במחברת ועוד ועוד. הילד עד מהרה קולט שהאחריות על הלימודים שלו, איננה מוטלת עליו. האחריות מוטלת על אבא ואימא.

אחריות אינה יכולה להיות מוטלת על שני אנשים בו זמנית
אם גם אתם נושאים באחריות על הלימודים של ילדכם – זה הזמן להשתחרר ממנה. תנו לילד להבין ששיעורי הבית, הלימודים לקראת מבחנים, ההגעה בזמן לבית הספר – כל אלה הן משימותיו שלו ועומדות תחת אחריותו.
כל עוד ההורים נושאים באחריות על הלימודים – הילד לא ירגיש תחושת אחריות כלפיהם. אם תשתחררו מן האחריות, בחלוף הזמן הילד ירגיש את כל כובד המשקל של הלימודים על כתפיו וסביר להניח שהוא ייקח אחריות על לימודיו.
תלמידים שרגילים שאימא מעירה אותם חמש פעמים ומאיצה בהם להזדרז ולא לאחר לכיתה, מרגישים בברור שאימא היא האחראית לאיחוריהם: "אני איחרתי כי לא הערת אותי..." . אם נאפשר לילד להתמודד עם כישלון, הוא יתחיל להבין שכאשר הוא איננו מזדרז- הוא מאחר. האחריות על ההשכמה עוברת אליו, רק אז הילד ילמד לסדר שעון מעורר/טלפון נייד וילמד להסתכל בשעון ולקחת אחריות על ניהול הזמן שלו.
אתם בוודאי חוששים מהתוצאות של עצותיי. "אם לא אעיר את הבת שלי, היא תאחר כל יום", "אם לא אכריח את הבן שלי לשבת – לעולם לא תהיה לו תעודת בגרות". אל תחששו – רק כאשר הילד יידע שהאחריות ללימודים מוטלת עליו, ועליו בלבד, רק אז הוא יפתח בקרבו אחריות ועניין.
אם הילד לא התרגל לשאת באחריות- יהיה לו קשה ללמוד ביום בהיר אחד לגלות אחריות כלפי שיעוריו ולימודיו. צריך להרגיל את הילדים כבר מגיל צעיר לשאת באחריות. אחריות על הנחת הכלים בסוף הארוחה בכיור, אחריות על איסוף הצעצועים ובהמשך אחריות על לימודיו.
אם ההורה חובש את כובע האחריות על ראשו – הילד לא יוכל לחבוש אותו בעצמו. הורה שמרגיש שהאחריות על הכנת שיעורי הבית מוטלת עליו- איננו מאפשר לילד ללמוד לשאת באחריות זו. תנו לילד שלכם מתנה- הסירו את האחריות ללימודיו מעליכם.