בשלות לאמהות

הרבנית אסתר לבנון

דף הבית  >  שאלות ותשובות  >  בשלות לאמהות

שלום וברכה, אני בת 20.5, נשואה קצת יותר משנה. בחודשים האחרונים בעלי ואני התחלנו להיות מוטרדים מההיריון שעוד לא מגיע, ולדבר על זה הרבה. אבל בתוכי אני דווקא שמה לב שאני לא באמת רוצה להיות בהיריון... שמתי לב שבכל חודש, כשאנחנו מגלים ששוב אני לא בהיריון, בזמן שבעלי מאוכזב מאוד, אני "לא מצליחה" להתאכזב, ואפילו מרגישה איזו הקלה. כשחשבתי עם עצמי למה אני רוצה להיות אימא, הבנתי פתאום שאין לי תשובה לשאלה הזאת. אני ממש לא מרגישה שחסר לי עכשיו משהו שהאימהות תמלא.

ההבנה הזאת קצת מבהילה אותי. כשהתחתנו היה לי ברור שהשלב הטבעי הבא הוא להיות בהיריון, ללדת ולהיות אימא, אבל עכשיו אני מגלה שאף פעם לא באמת חשבתי האם אני רוצה ילדים.

חשוב לי לציין, שאני מבינה שיתכן מאוד שכשאלד בע"ה ואהיה אימא, אבין למה אני רוצה ילדים ואשמח בהם, אבל כרגע אני לא מצליחה להרגיש רצון וחשק לזה, וחשוב לי מאוד לרצות את ההיריון ואת הילד שיבוא בע"ה...

אשמח מאוד אם תוכלי לעזור לי - האם ההרגשה הזאת נורמלית? ובעיקר - האם יש דרך להשפיע על הרגשות הללו ו"לרצות" להיות אימא?

תשובה:

שלום לך!

החשש מ"להיות אימא" יכול לנבוע ממספר סיבות:

* הפחד מהבלתי נודע.

* הפחד מפני הקושי הגופני של תהליך ההיריון והלידה.

* החשש מלאבד את חופש התנועה, ולהיות כבולה למסגרת תובענית של זמני השינה, האכלה וכו'.

* החשש לאבד את ה"אני" שלך אצל בעלך, כיוון שגורם שלישי נכנס למערכת.

* ואולי, יותר מכל, יתכן שאת "סוחבת" איתך דימוי של אימהות שלילית אותה פגשת במשך חייך (גם אם הדגם איננו במשפחתך הקרובה).

המסקנה אליה הגעת, שאינך מצליחה להתאכזב כאשר את מגלה שאינך בהיריון, הוא כבר הצעד הראשון לפתרון. הידיעה שמשהו לא תקין הביאה אותך לרצות לשנות - וזו נקודת זכות לך, המצעידה אותך קדימה.

שתי אפשרויות לפניך, ואולי אף שתיהן כאחת:

א.      לטפל בנושא באמצעות טיפול פרטני של מודעות עצמית, כדי לגלות  מהו החשש העוצר אותך בדרכך לאימהות. (יש צורך לבדוק היטב מי המטפלת, כיום יש שליחות מצוינות, ויש לצערנו מטפלות המקלקלות יותר מאשר מיטיבות).

 

ב.      בזמן המשכן משחו את כלי המשכן בשמן המשחה. כאשר נשברו או נטמאו הכלים והיה צריך לחדש כלים חדשים, כבר לא משחו אותם בשמן המשחה, אלא אומרים חכמים: "עבודתן מחנכתן" (מס' שבועות דף טו' עמ' א'). עצם העבודה בהם היא-היא חנוכתן, ואין צורך בתהליך כדי להכשיר אותם. בעזרת ה' גם את (כפי שכתבת), כאשר תתברכו בברכה הנפלאה של ילד - עצם המציאות והתפקיד יעלו אותך קומה, לרצות ולשמוח להיות אם כל חי.

בברכה, 

הרבנית אסתר לבנון

יועצת ומרצה, מכון בנין שלם